100-lecie Targów Wschodnich we Lwowie

13.09.2021 17:37:11

Podziel się

16-17 września 2021r. - IV Kongres Środowisk RP „Targi Wschodnie we Lwowie: Tradycja-Kultura-Biznes”

We wrześniu bieżącego roku przypada 100. rocznica powołania we Lwowie Międzynarodowych Targów Wschodnich. W latach 1921-1939 roku była to coroczna wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego, a zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń przemysłowo-handlowych w Odrodzonej Polsce.

Targi Wschodnie rozsławiły Lwów na cały świat. Ich zadaniem było otwarcie polskiego handlu na kraje wschodnie, w szczególności z Rumunią i ZSRR. W nowych warunkach geopolitycznych przed Polską otworzyły się szerokie perspektywy i wizje, które wynosiły ją do rangi wielkich państw europejskich tworzących zręby nowej mapy świata. Wybuch II Wojny Światowej niestety przekreślił dalszy rozwój tej inicjatywy.

W setną rocznicę powstania Targów Wschodnich Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego postanowił uczcić twórców tej inicjatywy oraz upamiętnić ideę Targów Wschodnich. W dniach 16-17 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się IV Kongres Środowisk RP „Targi Wschodnie we Lwowie: Tradycja-Kultura-Biznes”.

Organizatorzy zapraszają na udziału w obchodach tego wydarzenia. 16 września w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozpocznie się konferencja naukowa „IV Kongres Środowisk Kresowych RP, Targi Wschodnie we Lwowie: tradycja-kultura-biznes”. Następnie 17 września uczestnicy wydarzenia złożą wieńce pod pomnikiem „Symbol Lwowa” oraz wezmą udział w spotkaniu w ramach IV Kongresu Środowisk Kresowych RP.

Miło nam poinformować, że Targi Lublin S.A. zostały Głównym Patronem Kongresu i Konferencji „Targi Wschodnie we Lwowie: Tradycja-Kultura-Biznes”.