Kultura i Rozrywka

Podziel się

Lublin to nie tylko miejsce pełne atrakcji turystycznych, ale również ważny ośrodek wydarzeń kulturalnych. Znajdziemy tu teatry, kina i ośrodki kulturowe z bogatym repertuarem. Nie brakuje tu również urokliwych galerii sztuki i ciekawych muzeów.

Teatr Muzyczny w Lublinie 

W repertuarze teatru można znaleźć widowiska różnego rodzaju - musicale, operetki, balety, koncerty, oraz przedstawienia dla najmłodszych. Jest to jedyny teatr operowo-operetkowy po prawej stronie Wisły grający opery, operetki, musicale, balety i baśnie muzyczne. Teatr Muzyczny posiada ponad 70letnią tradycję. W stałym repertuarze teatru są takie spektakle jak "Carmen" G. Bizeta, "Straszny dwór" S. Moniuszki.
www.teatrmuzyczny.eu

Teatr Stary w Lublinie 

Był to pierwszy stały teatr w Lublinie oraz jeden z pierwszych w Polsce. Został wzniesiony w 1822 r. wg. projektu Łukasza Rodakiewicza - właściciela teatru. Budynek otrzymał skromne detale klasycystyczne: arkady, maski i gryfy. Na początku XX w. budynek zaadaptowano na kino. Seanse odbywały się do lat 80-tych i od tego czasu budynek stopniowo popadał w ruinę. Gruntowne prace remontowe, zakończone w 2012 r., przywróciły Teatr Stary do czasów dawnej świetności. Obecnie w repertuarze możemy znaleźć spektakle, koncerty oraz spotkania kulturalne. W teatrze funkcjonuje również kino.
www.teatrstary.eu

Teatr im. Juliusza Osterwy

Teatr zbudowano w latach 1884-86 w stylu eklektycznym, wg proj. arch. Karola Kozłowskiego. Mimo kilkakrotnych remontów budynek zachował swą pierwotną architekturę z czasów fin de siecle, widoczną w fasadzie obiektu oraz wystroju hallu i widowni. Teatr, w którym wystawiane są spektakle z udziałem znakomitych aktorów, pełni rolę jednego z ważniejszych ośrodków kulturotwórczych Lublina i Lubelszczyzny.
www.teatrosterwy.pl

Galeria Labirynt 

Galeria Labirynt jest miejską instytucją kultury, w której, inspirując się nazwą, możemy „zabłądzić” w labiryncie sztuki. Galeria prezentuje klasykę sztuki współczesnej, podtrzymuje badawcze spojrzenie na współczesność i szukanie uniwersalnych wartości w sztuce. Stąd też Galeria stara się być uważnym obserwatorem przemian zachodzących na polu sztuki oraz aktywnym i otwartym na nowe zjawiska uczestnikiem procesów artystycznych. W programie Galerii powraca sztuka performance, która staje się równie istotna jak program wystawienniczy.
www.labirynt.com

Kina

Na terenie całego miasta zlokalizowanych jest kilka kin, między innymi sieci Cinema City w CH Plaza przy ulicy Lipowej i w CH Atrium Felicity przy ul. Wincentego Witosa 32, sieci Multikino w Galerii Olimp przy ul. Spółdzielczości Pracy 34. Przy ulicy Radziszewskiego 8 znajduje się kino Bajka, które w swoim repertuarze posiada również filmy studyjne i niezależne. Latem przy browarze Perła (ul. Bernardyńska 15) organizowane są pokazy filmów na świeżym powietrzu.