Relaks

Podziel się

Jeśli nie znajdziemy dla siebie odpowiedniej formy rozrywki lub nie odpowiada nam oferowany repertuar kin czy teatrów, a nadal mamy dużo czasu wolnego, warto wybrać się na spacer po Lublinie. Możemy przejść się ulicami Krakowskiego Przedmieścia, obejrzeć multimedialny pokaz fontanny na Placu Litewskim lub pospacerować po Parku Saskim. Jeśli mamy więcej czasu warto pojechać nad Zalew Zemborzycki lub do Ogrodu Botanicznego UMCS.

Ogród Saski

Idealne miejsce na popołudniowy spacer w centrum miasta. Park miejski zbudowano na wzór warszawskiego i nazwano ogrodem Saskim. Park stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Lublinian. W parku możemy podziwiać pawie i zatrzymać się przy oczku wodnym. Znajdziemy tam również muszlę koncertową, w której organizowane są koncerty, a z dziećmi można udać się na rozbudowany plac zabaw.

Plac Litewski

Miejsce podpisania Unii Polsko-Litewskiej w 1569 r. Wydarzenie to upamiętnia pomnik w kształcie obelisku, a także pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja. Znajdujące się w północnej części placu budynki to dawne pałace: Czartoryskich, Lubomirskich oraz Rządu Gubernialnego. Po rewitalizacji jedną z największych atrakcji placu są piękne fontanny podświetlane wieczorami. W sezonie letnim odbywają się tam pokazy multimedialne, podczas których na kurtynie wodnej prezentowane są kilkuminutowe filmy dotyczące historii miasta lub atrakcji kulturalnych. Program pokazów można sprawdzić na www.facebook.com/fontannamultimedialnalublin

Zalew Zemborzycki

Okazały zbiornik wodny na rzece Bystrzycy został utworzony w latach 1970 -1974 w tzw. „czynie społecznym”. Obecnie stanowi doskonałe miejsce rekreacji dla lublinian oraz przyjeżdżających do miasta turystów. Wśród niezliczonej liczby atrakcji należy wymienić ścieżki rowerowe oraz nordic walking, park linowy, narty wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Jest to także raj dla wędkarzy. Jeżeli nie masz ochoty aktywnie spędzać wolnego czasu, możesz po prostu poleżeć na trawie i kontemplować otaczającą przyrodę.

Ogród Botaniczny UMCS

Idealne miejsce do wyciszenia się w otoczeniu zieleni. Malowniczo położony na lessowym wzgórzu Ogród urzeka swoim pięknem. Odnajdziemy tu rośliny pochodzące m.in. z Polski, Ameryki, Azji oraz obszarów śródziemnomorskich. Kolekcje ogrodowe liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Dworek Kościuszków, w którym bywał sam Tadeusz Kościuszko.
www.garden.umcs.lublin.pl