Wydarzenia cykliczne

Podziel się

W Lublinie ma miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, które każdego roku przyciągają tłumy zwiedzających. Podczas ich trwania mamy wiele okazji do poznania historii lokalnej kultury i folkloru, wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach, czy posłuchania na żywo zarówno muzyki znanych artystów, jak i tych z kręgów alternatywnych. Najwięcej wydarzeń czeka nas w okresie letnim, jednak w pozostałych miesiącach również znajdziemy coś dla siebie.

Noc Kultury - czerwiec

W czasie jej trwania można bezpłatnie uczestniczyć w przygotowanych na tę noc spektaklach teatralnych, koncertach muzyki poważnej, rozrywkowej, gospel czy folku i szantów, wystawach, projekcjach filmów, happeningach ulicznych, a także wejść do każdej instytucji kulturalnej w mieście, od muzeów czy bibliotek aż do podziemnych korytarzy czy szczytu wieży katedralnej. Całą noc można też uczestniczyć w imprezach młodzieżowych w klubach z całego miasta.
www.nockultury.pl

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia – czerwiec/lipiec

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Festiwalowi towarzyszy całoroczny cykl koncertowy pn. Strefa Innych Brzmień
www.innebrzmienia.eu

Festiwal Carnaval Sztukmistrzów – lipiec

Karnawał to okres, kiedy zwyczajowe prawa codzienności ulegają zawieszeniu, a cały społeczny i kulturowy porządek ulega wywróceniu. Tak jak kuglarz (czy też artysta) jest synonimem odmieńca, cudaka i wyrzutka, tak czas karnawału jest synonimem czasu święta, zniesienia praw, obowiązków i norm. Carnaval Sztukmistrzów odbywa się każdego lata w lipcu i jest jednym z większych wydarzeń na kulturalnej mapie Lublina. Podczas festiwalu organizowane są koncerty uliczne, pokazy akrobatyczne, kuglarskie i cyrkowe, spektakle sceniczne i uliczne oraz wiele innych.
www.sztukmistrze.eu

Jarmark Jagielloński - sierpień

To trwające 3 dni święto folkloru, organizowane w sierpniu każdego roku. Prezentowana i promowana jest kultura tradycyjna, wywodząca się ze wsi, kultura adaptowana oraz ta przekazywana przez artystów działających w miastach za pomocą różnych form działalności, zarówno tych stricte źródłowych, autentycznych, jak i współczesnych. Podczas jarmarku nawiązywane są bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach.
www.jarmarkjagiellonski.pl

Konfrontacje Teatralne - październik

Program każdej edycji festiwalu skupia się wokół idei konfrontacji różnych form i tradycji teatralnych, prezentowania dokonań najciekawszych osobowości teatralnych, odnajdywania nowych sposobów rozumienia teatru. Program wzbogacony jest o imprezy towarzyszące m.in. wystawy fotograficzne, pokazy filmów, koncerty i sesje naukowe.
www.konfrontacje.pl/

Mikołajki Folkowe - grudzień

Polski festiwal muzyki folkowej, odbywający się od 1991 w Lublinie. Tematem festiwalu jest muzyka folkowa, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę prezentując muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel "przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury"
www.mikolajki.folk.pl/